Dla klientów indywidualnych

OKNA I DRZWI

Czym różnią się okna zimne od ciepłych?

Aluminiowe okna "ciepłe" i "zimne" różnią się budową, parametrami cieplnymi oraz zastosowaniem.

Okna z profili zimnych wykonane są w całości z aluminium. Profile składają się z jednej komory i nie posiadają żadnej izolacji termicznej, przez co ich parametry cieplne kształtują się na niskim poziomie. Tego typu systemy wykorzystuje się do konstruowania ścianek wewnętrznych, drzwi wahadłowych, okien podawczych, witryn i boksów.   

W budownictwie mieszkaniowym stosuje się profile ciepłe, z których oprócz standardowych okien wykonuje się np. okna balkonowe, tarasowe czy ogrody zimowe. Konstrukcja okien "ciepłych" jest dużo bardziej złożona. Każdy profil, z którego wykonywane jest takie okno, składa się z dwóch kształtowników aluminiowych połączonych wkładką termiczną z tworzywa sztucznego. Profile konstruowane są zazwyczaj z minimum trzech komór, a każda dodatkowa komora poprawia ich właściwości cieplne. Taka budowa profilu tworzy barierę cieplną, dzięki której okna mają lepszy poziom izolacyjności termicznej.

W jaki sposób należy konserwować okna wykonane z profili aluminiowych?

Elementy konstrukcji aluminiowych winny być konserwowane z częstotliwością wynikającą z miejsca eksploatacji. W środowiskach słabo agresywnych (regiony podmiejskie) - minimum 2 razy do roku. Elementy ślusarki aluminiowej należy zmywać wodą z dodatkami detergentów o odczynie obojętnym, pH roztworu myjącego winno wynosić 5,8. Do mycia należy używać gąbki, aby uniknąć zarysowania powierzchni ochronnej profila.

Jak sprawdzić, czy moje okna są energooszczędne?

Najważniejszym parametrem, na który każdy nabywca powinien zwrócić uwagę w kwestii energooszczędności, jest współczynnik przenikania ciepła przez okna i drzwi (Uw). Jego wartość powinna być jak najniższa. W najbliższych latach sektor budownictwa czeka stopniowe zaostrzanie tego kryterium od 2017 r. - Uw≤1,1 W/m2K, a od 2021 Uw≤0,9 W/m2K. Z tego powodu specjaliści Yawal dzięki zastosowaniu nowatorskich technologii i materiałów opracowali System TM 102HI, który już dziś spełnia powyższe wymagania, pozwalając na produkcję okien o najwyższym poziomie izolacyjności termicznej - Uw od 0,4 W/m2K.

 

Czy istnieje możliwość podzielenia pomieszczenia na strefy?

Zwykłe ścianki działowe zmniejszają pomieszczenia i często powodują efekt "przytłoczenia". Opcję podzielenia pokoju na wydzielone strefy z jednoczesnym zachowaniem możliwości ich likwidacji dają drzwi harmonijkowe. Konstrukcje można realizować jako zewnętrzne z izolacją termiczną, wykorzystując profile PI 50N, TM 62, TM 62HI i TM 74HI oraz jako przegrody wewnętrzne "zimne" z systemu PBI 40E i PBI 50N. Zastosowanie szyn w układzie z wózkiem jezdnym górnym umożliwia składanie drzwi bez względu na warunki panujące na poziomie podłogi. Uniwersalność rozwiązania umożliwia również wykonywanie drzwi harmonijkowych dla dolnych elementów konstrukcji, prowadnice są montowane poniżej podłogi.

Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka?

Obsługa tradycyjnych okien nie sprawia obecnie dzieciom żadnego problemu, co więcej twórcy nowoczesnych technologii, stawiając na komfort użytkowania, coraz bardziej ułatwiają ten proces.

Z tego też powodu, aby zapewnić bezpieczeństwo naszym pociechom, warto zamontować w oknach system, który uniemożliwi im ich samodzielne otwieranie. Specjaliści Yawal wyposażyli okna produkowane w oparciu o systemy firmy w specjalne okucia, które powodują, iż po przekręceniu klamki do pozycji poziomej okno nie otwiera się na całą szerokość, lecz uchyla.

Rozwiązanie to stanowi odwrócenie standardowych opcji otwierania dostępnych w przypadku tradycyjnych okien. Aby całkowicie otworzyć okno, należy ustawić klamkę w pozycji pionowej.

Jeśli jednak ten poziom zabezpieczeń nie jest wystarczający, istnieje możliwość zamontowania specjalnej klamki, która jest blokowana za pomocą wkładki z kluczykiem. Nie wpływa ona na opcję uchylania, ale pełne otwarcie okna następuje dopiero po przekręceniu kluczyka. Przedstawione rozwiązania sprawdzą się nie tylko w dziecięcych pokojach, ale również w żłobkach, przedszkolach czy szkołach.

Jakie są zalety aluminiowych parapetów?

Montaż okien nie stanowi zakończenia naszych prac, konieczne jest zamontowanie parapetów zewnętrznych, które zabezpieczą elewację domu przed zaciekami i wilgocią. Eleganckim i lekkim rozwiązaniem tego problemu mogą być aluminiowe parapety Softline. Ich zaokrąglony kształt zapewnia bowiem optymalny odpływ wody poza płaszczyznę elewacji i uniemożliwia gromadzenie się zanieczyszczeń.

Stopy aluminium, z którego wykonane są parapety, pozwalają na stosowanie różnych struktur, kolorów i efektów malowania np. odwzorowanie faktury drewna, dzięki czemu wygląd elementu można dopasować do każdego stylu architektonicznego, elewacji budynku, okna czy otoczenia zewnętrznego. Parapety pokryte są dodatkowo folią polietylenową, która zabezpiecza powierzchnię dekoracyjną przed uszkodzeniami. W zależności od potrzeb użytkowników istnieje swoboda doboru szerokości podokienników.

Wykonane z aluminium parapety Softline charakteryzują się dużą sztywnością i odpornością na korozję, ich zaletą jest też łatwość czyszczenia. Dopełnieniem rozwiązania są elementy zakończenia i kształt części mocującej dopasowany do każdego rodzaju okna wykonanego z tworzywa, drewna i aluminium tak, aby nie zasłaniać otworów odprowadzających wodę. Zakończenia parapetów mogą być wykonane z tworzywa sztucznego lub prefabrykowanego aluminium.

 

Czy aluminium oferuje jakąś alternatywę dla zewnętrznych żaluzji?

Piękną i funkcjonalną oprawę każdego okna mogą stanowić okiennice, które odpowiednio dobrane do elewacji i okien podkreślą indywidualny styl każdego domu.

Zewnętrzne osłony okien zwiększają komfort życia mieszkańców, regulując cyrkulację powietrza, nasłonecznienie i temperaturę wewnątrz pomieszczeń, ograniczając docierający do domu hałas, zabezpieczając okna przed niekorzystnym oddziaływaniem warunków atmosferycznych oraz utrudniając intruzom wtargnięcie do środka.

Aluminiowe okiennice charakteryzuje długoletnia trwałość, łatwość czyszczenia, a także brak konieczności cyklicznej konserwacji. Stanowią alternatywę dla dostępnych na rynku droższych okiennic drewnianych. Sztywne i zarazem smukłe profile ramowe sprawiają, że okiennice Yawal Eclipse nadają się do stosowania zarówno w przypadku okien, jak i drzwi tarasowych i balkonowych.

Konstruktorzy Yawal opracowali dwa warianty okiennic:
- z lamelami stałymi pozwalającymi na dostęp światła pod określonym kątem,
- panelowe, po ich zamknięciu uzyskujemy efekt całkowitego zaciemnienia.

Bogata oferta zawiasów i okuć pozwala na montaż okiennic do ramy okna oraz do muru. Zamknięta okiennica może tworzyć z elewacją jedną płaszczyznę, być przed nią wysunięta lub umieszczona we wnęce okiennej.

Dlaczego na szybach od strony zewnętrznej skrapla się para wodna?

Jest to efekt zastosowania szyb o bardzo niskim współczynniku przenikania ciepła, który zapobiega nagrzewaniu się zewnętrznej powierzchni szkła zespolonego. W określonych warunkach cieplno-wilgotnościowych panujących na zewnątrz budynku, temperatura szyby zewnętrznej może być niższa od temperatury punktu rosy, przy której dochodzi do wykraplania się pary wodnej.

Zapytaj eksperta

Partnerzy