2 Marca, 2020

MONOPOLIS – NOMINOWANY DO MIPIM AWARDS 2020

Biurowiec na systemach Yawal oddany do użytku w styczniu 2020 roku kompleks biurowo-rekreacyjny MONOPOLIS zajmujący blisko 29 tys. m2 powstał w wyniku rewitalizacji dawnych budynków Łódzkich Zakładów Przemysłu Spirytusowego POLMOS. Dzięki niezwykłej kreatywności architektów z pracowni Grupa 5 Architekci Sp. z o.o. stanowi dziś wizytówkę Łodzi oraz najbardziej prestiżowy budynek wielofunkcyjny 2020 roku w całej Europie.

SUKCES NA ARENIE MIĘDZYNARODOWEJ
Efekt końcowy został doceniony przez organizatorów konkursu MIPIM AWARDS 2020, którzy nominowali MONOPOLIS do finału w kategorii budynków wielofunkcyjnych. Wyniki zostaną ogłoszone 12 marca 2020 roku. W finale udział biorą tylko 4 inwestycje, wybrane spośród 228 zgłoszonych projektów z 45 krajów z całego świata. Nominacja do finału konkursu oznacza, że już dzisiaj MONOPOLIS jest najbardziej docenioną inwestycją w Europie w 2020 roku. MIPIM AWARDS to najbardziej prestiżowy ogólnoświatowy konkurs, którego jury zasilają delegaci z całego świata, w tym roku m.in. z Wielkiej Brytanii, Francji, Dubaju, Singapuru czy Włoch.

   

SYNERGIA PRZESZŁOŚCI I PRZYSZŁOŚCI
Głównym celem przyświecającym architektom pracującym nad projektem było nadanie MONOPOLIS nowej funkcjonalności
przy jednoczesnym zachowaniu unikatowego stylu całego kompleksu. Z tego powodu podjęli oni decyzję o rewitalizacji historycznych budynków przy zachowaniu ich dotychczasowego kształtu oraz wzbogaceniu całej inwestycji o dwa budynki utrzymane w nowoczesnym stylu. Bardzo ważną częścią całego projektu było stworzenie wolnej od ulicznego zgiełku „zielonej strefy”, która współgra z postindustrialną zabudową przestrzeni i pozwala użytkownikom na chwilę relaksu i odpoczynku w trakcie lub po pracy. Inwestycja przewidywała również stworzenie podziemnego parkingu na 245 miejsc postojowych. MONOPOLIS realizowany był w trzech etapach: w latach 2017-2018 odrestaurowano budynki zabytkowe, w 2019 roku powstał pierwszy a w 2020 roku drugi biurowiec.

ZAAWANSOWANE TECHNOLOGICZNIE ROZWIĄZANIA SYSTEMOWE
Współpracujące z Yawal S.A. firmy Budimex oraz OLI Sp. z o.o. w ramach kontraktu zawartego z inwestorem Virako Sp. z o.o. odpowiedzialne były za rewitalizację istniejących budynków historycznych, w ramach których mieszczą się obecnie biura, sala konferencyjno-bankietowa oraz restauracje. W ten sposób również Yawal uzyskał możliwość, aby stać się częścią tego niezwykłego projektu. 

W ramach MONOPOLIS Zastosowano systemy Yawal S.A.:
1. TM 74HI w wersji Industrial, który swoim wyglądem imituje okna stalowe. Ta odmiana systemu okienno-drzwiowego pozwala na zachowanie industrialnego klimatu, jednocześnie spełniając wymagania stawiane współczesnej architekturze. Jest to rozwiązanie o bardzo dobrych parametrach termoizolacyjności uzyskanych dzięki dodatkowemu wypełnieniu przestrzeni między termizolatorami pianką poliuretanową.
2. DP 150T – drzwi podnoszono-przesuwne powstające na bazie tego systemu pozwalają na stosowanie bardzo dużych przeszkleń, maksymalna dopuszczalna wysokość konstrukcji wynosi 3300 mm.
3. FA 50N SL – znana i ceniona fasada FA 50N w odmianie SL idealnie nadaje się do tworzenia konstrukcji ścian osłonowych prostych lub o zróżnicowanych kształtach z załamaniami, zwrotami czy przebiegiem poligonalnym. Od zewnątrz tworzy płaską powierzchnię z niewidocznymi profilami aluminiowymi. Rozwiązanie zapewnia równocześnie szybki i bezproblemowy montaż oraz estetyczny wygląd fasady strukturalnej.
4. TM 75EI – system służący do wykonywania przeciwpożarowych ścian i drzwi o klasach odporności ogniowej od EI 30 do EI 60. Nadaje się do stosowania zarówno jako przegrody wewnętrzne np. w postaci ścian działowych, witryn, jak i zewnętrzne. Umożliwia także wykonywanie konstrukcji dymoszczelnych.

Autor: Magdalena Respondek-Ambroży