19 Kwietnia, 2021

System Yawal FA 50N w czołówce rozwiązań fasadowych!

Badania ITB z 2021 potwierdzają. System Yawal FA 50N w czołówce rozwiązań fasadowych!

Z końcem roku w Instytucie Techniki Budowlanej przeprowadzono badania systemu fasadowego produkowanego przez Yawal S.A. w czterech wariantach konstrukcyjnych. W efekcie przeprowadzonych testów polski systemodawca uzyskał cztery nowe klasyfikacje potwierdzające doskonałe parametry szczelnościowe dla swoich fasad słupowo-ryglowych.

Badaniom poddano systemy:

  • FA 50N – konstrukcję fasady słupowo–ryglowej ze standardowymi listwami aluminiowymi od strony zewnętrznej,
  • FA 50N – konstrukcję fasady słupowo–ryglowej z oknem UR na bazie systemu TM 77HI.
  • FA 50N SL – konstrukcję fasady słupowo–ryglowej ze spoiną silikonową od zewnątrz
  • FA 50N SL – konstrukcję fasady słupowo–ryglowej ze spoina silikonową i wbudowanym oknem UR na bazie systemu TM77HI.Przemyślana i niezawodna konstrukcja systemu

System FA 50N, który stanowi bazę dla wszystkich innych konfiguracji fasadowych Yawalu, służy do konstruowania ścian osłonowych o budowie słupowo-ryglowej. Szyby wspierają się na tzw. ruszcie składającym się z elementów pionowych – słupów oraz poziomych – rygli. Już sama budowa części składowych systemu FA 50N zapewnia wykonawcom oszczędność czasu i obniżenie kosztów produkcji. Słupy wyposażone są w specjalne „kieszenie” znacznie ułatwiające prefabrykację. Rozwiązanie to przyśpiesza również montaż listew dociskowych oraz ułatwiają instalację rygli. Yawal przeprowadził wewnętrzne testy, których celem było porównanie czasu niezbędnego na prefabrykację i montaż fasady FA 50N z rozwiązaniami konkurencyjnymi. W zależności od porównywanego wariantu prefabrykacja i montaż fasady produkowanej przez Yawal pozwalały zaoszczędzić nawet między 10 a 15% czasu, którą wprost możemy przełożyć na wymierne korzyści finansowe.

Efekt jednolitej szklanej powierzchni

W przypadku, gdy projekt architektoniczny wymaga wyeliminowania widoczności elementów aluminiowych od zewnątrz, idealnym rozwiązaniem jest system fasadowy Yawal FA 50N SL. W ich miejscu widoczna jest wyłącznie estetyczna i wąska spoina silikonowa. Ten typ fasady - ze względu na brak zewnętrznych aluminiowych listew mocujących szkło - montowany jest poprzez specjalne uchwyty współpracujące z elementami schowanymi w przestrzeni pomiędzy taflami szyby zespolonej. Innowacyjność i wyjątkowość tego rozwiązania polega na umieszczeniu w tej przestrzeni specjalnej uszczelki współpracującej z uchwytami, która umożliwia zachowanie stałej odległości pomiędzy uchwytem montażowym i szybą wewnętrzną. W konsekwencji dociśnięcie szyby do ruszty odbywa się w sposób kontrolowany.