3 Sierpnia, 2011

Stadion Arki Gdynia nową realizacją na systemach Yawal

Stadion Arki Gdynia to nowoczesny budynek sportowo – rekreacyjny, który powstał z użyciem systemów YAWAL. Stadion został zaprojektowany na 15 139 miejsc przez Studio Projektowe SPAK. Generalnym wykonawcą została wybrana firma Budimex S.A. Wykonawcą konstrukcji aluminiowych wyła firma Anko Sp. z o.o.

Wartość tej inwestycji to prawie 65 mln zł. W tym obiekcie o łącznej powierzchni 8,9 tys. mkw. dla wygody kibicujących zamontowano dwa duże telebimy. To jedne z pierwszych zastosowań tego rodzaju udogodnień wśród ligowych stadionów.
Komfort oglądania piłkarskich zmagań zapewniają cztery wieże oświetleniowe o mocy 2000lx. Stadion posiada trzy gwiazdki w klasyfikacji UEFA i można przyznać, że jest jednym z ładniejszych stadionów w Polsce.
Na nowym stadionie Arki Gdynia zastosowano kilka rozwiązań Yawal, które mają na celu zapewnienie komfortu i bezpieczeństwa użytkownikom obiektu.

Zastosowanie w stadionie systemu Yawal Sun Protection doskonale wpisuje się w obowiązujące na rynku trendy zarówno użytkowe jak i architektoniczne. Ewidentnie wzbogaca bryłę obiektu czyniąc go bardziej atrakcyjnym wizualnie. Osłony przeciwsłoneczne Yawal gwarantują komfort użytkownikom stadionu, do których dociera światło odbite i rozproszone, nie powodujące „oślepiania”. Dodatkowo zaletą systemu jest ograniczanie ilości energii cieplnej docierającej do budynku.
Pozostałe zastosowane w obiekcie systemy Yawal zostały wybrane ze względu na doskonałe połączenie wartości użytkowych z bezpieczeństwem (biernym i pożarowym).

  • DP 150 to system pozwalający na konstruowanie drzwi przesuwnych oraz podnoszono – przesuwnych . Daje możliwość wykonania konstrukcji o wysokości 3000 mm i ciężarze skrzydła do 300 kg. Zastosowanie wysokiej jakości okuć zapewniają użytkownikom komfort i łatwość obsługi. System pozwala na zastosowanie różnych typów wypełnień oraz na systemowe otwarcie bardzo dużych przeszkleń.

  • TM 62 2.1 służy do wykonywania nowoczesnych konstrukcji okien i drzwi o wysokiej izolacji cieplnej. W oparciu o ten system, w nowym obiekcie Arki Gdynia zostały zamontowane okna okrągłe. Duża różnorodność profili umożliwia ekonomiczne wykonanie okien odpowiedniej wielkości oraz dowolnego zestawienia różnego typu okien i drzwi. Jest to także system o podwyższonej klasie odporności na włamanie (WK 2, WK 3).

  • PBI 50N jeden z najmocniejszych systemów w swojej klasie. Składa się z profili nie izolowanych termicznie o głębokości 50mm i służy do ekonomicznej zabudowy wewnętrznej i zewnętrznej konstrukcji takich jak: drzwi (w tym drzwi wahadłowe i automatyczne), okna (okna podawcze, nienośne ścianki działowe, witryny, boksy, wiatrołapy i inne). Wprowadzona unifikacja pozwala wykonywać konstrukcje szybko, eliminując przy tym możliwość wystąpienia błędów powstających przy prefabrykacji. Pozwala również na konstruowanie drzwi dymoszczelnych.