5 Grudnia, 2017

Spektakularne rezultaty palenia świetlików Yawal!

W ostatnim czasie dział R&D naszej firmy prowadził szeroko zakrojone badania dotyczące wprowadzenia do oferty nowego rozwiązania przeciwpożarowego.

Pierwszy etap badań obejmował palenie dachu na fasadzie strukturalnej REI 15, REW 30. Badanie zakończyło się bardzo dobrym rezultatem, w wyniku czego Yawal stał się jedynym w kraju producentem architektonicznych systemów aluminiowych, który może rozwiązanie tego typu świetlika zaproponować swoim klientom.

Kolejny etap badań obejmował palenie świetlika REI 15, REW 30. Testy zostały wykonane na szybie, która w przeciwieństwie do klasycznych szyb ogniowych w swojej budowie nie posiada żelu. Jest to rozwiązanie niezwykle ekonomiczne, ponieważ przebadany typ szyby jest tańszy niż tradycyjna szyba ogniowa. Podczas palenia szyby uzyskaliśmy parametry: REI 15 oraz REW 30, przez pierwsze 15 minut zachodzącego procesu temperatura na konstrukcji nie przekroczyła 180o. Maksymalny dopuszczalny wymiar szyby w konstrukcji świetlika wynosi 2308 x 1228 mm.

 

Rezultaty drugiego badania również okazały się niezwykle satysfakcjonujące. Yawal należy obecnie do grupy trzech firm, które na polskim rynku mogą w konstrukcji swojego świetlika zastosować szybę bez żelu.

Budowa szyby:

Do konstrukcji świetlika do końca 2017 roku wprowadzone zostaną również ulepszenia obejmujące m.in. zwiększenie kąta nachylenia z 0-15o aż do 0-80o oraz możliwość zastosowania poprzeczki skośnej. Dodatkowo wyeliminowana zostanie konieczność stosowania płaskowników stalowych we wzmocnieniach oraz konieczność stosowania chłodzenia kielicha wkładami 550.0712.0.