1 Lipca, 2022

Jak podkreślić indywidualny styl domu za pomocą drzwi tarasowych?

Wielkogabarytowe przeszklenia stały się niezwykle popularnym trendem we współczesnej architekturze.

Początkowo dominowały w budownictwie komercyjnym, w którym projektowano szklane fasady. Z czasem jednak coraz częściej tego typu rozwiązania zaczęły pojawiać się w budownictwie mieszkaniowym.

ZALETY DRZWI TARASOWYCH

Odpowiednio dobrane do projektu budynku duże przeszklenia nadają mu elegancji, unikalnego wyglądu i nowoczesnego charakteru. Podnoszą też rangę całego przedsięwzięcia. Wśród licznych zalet szklanych ścian można znaleźć bez wątpienia optyczne powiększenie i wydłużenie przestrzeni mieszkalnej budynku, zwłaszcza jeśli posadzki w salonie i na tarasie wykonane są z wizualnie podobnego materiału. Ta praktycznie niewidoczna bariera między wnętrzem i otoczeniem zewnętrznym pozwala mieszkańcom obcować z przyrodą przez cały rok bez względu na warunki atmosferyczne. Duże przeszklenia idealnie sprawdzają się więc w przypadku domów otoczonych pięknym krajobrazem lub ogrodem. Bezsprzecznie kolejną zaletą tego typu konstrukcji jest stały dostęp naturalnego światła słonecznego, które nie tylko doświetla, ale i ogrzewa pomieszczenia. Z tego powodu duże okna i drzwi warto umieścić w projekcie od południowej i południowo-wschodniej strony budynku.

Najnowszym trendem w tworzeniu wielkogabarytowych przeszkleń są aluminiowe systemy wąskoprofilowych drzwi przesuwnych pozwalające na całkowite ukrycie ram konstrukcji w murach budynku. Za ich pomocą wszystkie zalety standardowych drzwi tarasowych zostają spotęgowane, zyskujemy bowiem praktycznie jednolitą szklaną powierzchnię z dyskretnie zaznaczonymi liniami podziału. Topowym produktem tego typu na rynku jest system Moreview od Yawal S.A.

BEZPIECZNE I ENERGOOSZCZĘDNE ALUMINIOWE DRZWI TARASOWE

Osoby decydujące się na duże przeszklenia w swoich domach często borykają się z wątpliwościami. Czy szklana ściana nie będzie powodować dużych strat energii? Czy mój dom będzie bezpieczny? Nowoczesne, wysokiej jakości rozwiązania z aluminium eliminują te rozterki w ekspresowym tempie. Bardzo pomocny przy wyborze systemu drzwiowego jest współczynnik przenikalności cieplnej U, który wyliczany jest nie tylko dla pakietu szybowego, ale i dla ramy. Im niższa wartość wskaźnika, tym lepiej. Najlepsze dostępne na rynku aluminiowe systemy drzwi tarasowych od Yawal S.A. już dziś prezentują wskaźnik Uw na poziomie od 0,7 W/m²K. Aby uniknąć strat energii, profile systemów podnoszono-przesuwnych wyposażone zostały w termoizolatory umieszczone w osi szyb zespolonych. Duży udział szkła budzi również obawy ze względu na bezpieczeństwo użytkowników. Również tutaj systemy Yawal S.A. sprawdzają się idealnie. Aluminiowe ramy konstrukcji w zależności od wybranego systemu wykonywane są w klasie antywłamaniowej RC2 i RC3. Bezpieczeństwo całej konstrukcji podnoszą również wielowarstwowe szyby ESG lub VSG, specjalne klamki oraz mechanizmy ryglowania drzwi.

NIEOGRANICZONE MOŻLIWOŚCI KONSTRUKCYJNE

Nowoczesne systemy drzwi przesuwnych takie jak np. Moreview dają praktycznie nieograniczone możliwości kształtowania architektury budynku. Konstrukcje jednoszynowe, dwuszynowe czy wieloszynowe mogą być tworzone bez obawy o płynność działania i wytrzymałość. Możliwe stało się konstruowanie narożników otwieranych pod kątem 90º oraz tworzenie całych ciągów przeszkleń stałych, które mogą być łączone pod całkowicie dowolnym kątem dzięki zastosowaniu narożnika całoszklanego. Coraz częściej architekci wykorzystują w projektach dostępne również w ramach systemu Moreview i DP 180 PRIMEWIEV rozwiązanie określane jako „pocket door” lub „galendage”. Konstrukcje tego typu po otwarciu w całości chowają się w ścianie budynku w specjalnie zaprojektowanej w tym celu „kieszeni”. Jest to rozwiązanie, które gwarantuje całkowite zatarcie granicy pomiędzy wnętrzem a otoczeniem domu oraz maksymalnie powiększa światło przejścia po otwarciu skrzydeł.

Systemy drzwi tarasowych Yawal pozwalają na stworzenie niepowtarzalnych i funkcjonalnych konstrukcji, które ze względu na rodzaj zastosowanych okuć dzielimy na: podnoszonoprzesuwne, uchylno-przesuwne, rozwierane i rozwierano-uchylne oraz harmonijkowe. Najwyższej klasy okucia sprawiają, iż otwieranie jest bardzo łatwe i praktycznie bezgłośne – idealne dla osób ceniących komfort. Wystarczy jeden ruch ręką, aby zaniknęła granica między światem wewnątrz domu a jego otoczeniem.

ROZWIĄZANIA PRZYSZŁOŚCI – KOMFORT I AUTOMATYZACJA

Producenci, oprócz stopniowego zwiększania gabarytów dostępnych rozwiązań, pracują również nad podnoszeniem komfortu użytkowania konstrukcji przesuwnych. Z tego powodu pojawiają się rozwiązania takie jak np. zabudowa bezprogowa czy odwodnienie liniowe zintegrowane z ościeżnicą, które sprawnie odprowadza z konstrukcji wodę skraplającą się wewnątrz i dostającą się z zewnątrz w postaci opadów. Zwiększa się przy tym poziom wodoszczelności całych drzwi. Aby usprawnić proces sterowania drzwiami tarasowymi, konstrukcje wyposażone są w specjalny napęd pozwalający na automatyczne otwieranie i zamykanie. Co więcej, dla zwiększenia estetyki wszystkie elementy mechaniczne ukryte są wewnątrz konstrukcji. Systemy drzwi tarasowych Yawal pozwalają na zastosowanie udogodnień, takich jak biometryczny system dostępu z czytnikiem linii papilarnych czy możliwość sterowania otwieraniem za pomocą smartfona.