• Kategoria Budynki wielofunkcyjne
  • Kraj Polska
  • Miasto Żory

Centrum Przesiadkowe w Żorach to inwestycja zrealizowana w 2019 roku w miejscu dawnego dworca autobusowego. Głównym celem przyświecającym architektom było wykreowanie obiektu, który poza spełnieniem swoich podstawowych funkcji transportowych, stanowić będzie atrakcyjną, bezpieczną i przyjazną przestrzeń publiczną.

 


W czerwcu br. Centrum Przesiadkowe w Żorach zostało nagrodzone główną nagrodą w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2019 w kategorii „kubatura” wśród obiektów publicznych.

Jury konkursowe doceniło wyważone proporcje budynku, jego nowoczesność, lekkość i otwartość na mieszkańców.

Stolarkę otworową w całkowicie przeszklonym budynku dworca wykonała firma Gral Sp. z o.o. w oparciu o systemy Yawal S.A. Do stworzenia szklanej fasady obiektu wykorzystano system FA 50N, który znajduje się w grupie najlepszych aluminiowych ścian osłonowych pod kątem izolacyjności termicznej, akustycznej, wodoszczelności oraz wytrzymałości na obciążenie wiatrem. Otwierane elementy stolarki powstały z kolei na bazie systemu TM 74HI, który daje możliwość tworzenia wysokiej jakości konstrukcji o dużych gabarytach dzięki wykorzystaniu wzmocnionych profili w układzie od zewnątrz, jak i od wewnątrz.


Galeria zdjęć