Historia

Tak zaczynaliśmy

Dwadzieścia sześć lat temu, we wrześniu 1990 r. Firma YAWAL - jako jedna z pierwszych w kraju - rozpoczęła produkcję stolarki aluminiowej z profili termoizolowanych sprowadzanych z Europy Zachodniej. Wkrótce pojawiły się ambitne plany i rozpoczęto przygotowania do opracowania i uruchomienia produkcji własnego, polskiego systemu profili aluminiowych. Pierwsza partia profili YAWAL System pojawiła się na rynku już w 1993 roku.

YAWAL rozwijał się od tego momentu bardzo szybko - powstała malarnia, wydział mostka termicznego, uruchomiona została produkcja akcesoriów systemowych. Z producenta stolarki aluminiowej YAWAL przekształcał się w przedsiębiorstwo systemowe posiadające w swojej ofercie materiał do produkcji, nowoczesne technologie, usługi szkoleniowe wraz z programami komputerowymi oraz profesjonalną, niezbędną montowniom pomoc do produkcji stolarki aluminiowej.

Nagrody i wyróżnienia

Już w 1995 roku doceniono wysoką jakość wyrobów i pełny serwis, jaki zapewniała Firma swoim klientom. Na MTB BUDMA'95 YAWAL otrzymał złoty medal, cztery lata później nagrodzony został też „Złotą Kielnią Profilów”. Dwukrotnie w latach 1995 i 1998 przyznano firmie prawo do używania godła „Teraz Polska”. W 1998 roku Firma znalazła się też na pierwszym miejscu w rankingu „Przekroju”, otrzymując nagrodę „Złoty Grosz”. Ponadto YAWAL jeszcze dwukrotnie znalazł się w „Złotej Piętnastce” najlepszych firm wyłanianych w tym rankingu.

W 2000 roku Firma otrzymała nagrodę Biznes Center Club – Lidera Polskiego Biznesu. Przez wiele lat Yawal S.A. miał swoje miejsce w „Złotej 500” największych prywatnych firm przemysłowych w rankingu miesięcznika Home&Market. Dużym wyróżnieniem było też przyjęcie Spółki w 2007 roku do grona najdynamiczniej rozwijających się firm - Gazel Biznesu.

W 2017 roku Yawal uzyskał wyróżnienie w plebiscycie Budowlana Marka Roku w kategorii profile okienne aluminiowe. Ranking organizowany jest przez ASM - Centrum Badań i Analiz Rynku. Znaczenie tej nagrody podkreśla fakt, iż o jej przyznaniu decyduje w sposób niezależny rynek wykonawców.

Przekształcenia i inwestycje

W roku 1996 podjęto uchwałę w sprawie zmiany formy prawnej Firmy. Od tej pory YAWAL Spółka Akcyjna kontynuuje rozwijaną przez 20 lat działalność jej poprzedników - założonego w 1990 roku Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowego YAWAL oraz powstałej w 1991 roku firmy YAWAL System Sp. z o.o.

W 1998 roku YAWAL S.A. powołał spółkę FINAL S.A., a w 1999 została zrealizowana inwestycja w Dąbrowie Górniczej - zakład wyciskania profili aluminiowych. W dobie rosnącej i coraz bardziej wymagającej konkurencji również ze strony firm zagranicznych, z którymi YAWAL prowadzi ścisłą współpracę, a także w wyniku coraz większego zapotrzebowania rynku na architektoniczne systemy profili aluminiowych przyszedł czas na kolejne inwestycje w infrastrukturę magazynowo-produkcyjną.

W lipcu 1997 roku, w nowym budynku w Herbach powstały przestronne hale magazynowe, uruchomiona została wysokowydajna malarnia proszkowa wyposażona m.in. w nowoczesną oczyszczalnię ścieków. Już wtedy Yawal S.A. szczególnie dbał o ochronę środowiska. Lata następne również obfitowały w ważne inwestycje: w 2006 roku ruszyła budowa nowej tłoczni w Herbach, a już 26 czerwca 2007 roku odbyło się jej uroczyste otwarcie.

Rozwijający się w szybkim tempie rynek profili aluminiowych, a w związku z tym rosnące zapotrzebowanie na produkty YAWAL-u sprawiło, że w 2008 roku Firma odkupiła spółkę FINAL S.A. W roku następnym, w zakładzie w Herbach uruchomiono linię produkcyjną malowania drewnopodobnego, z kolei w maju 2010 roku linię pionową lakierowania proszkowego. W 2011 ruszył wydział obróbki mechanicznej oraz magazyn wysokiego składowania. Ostatnią inwestycją było uruchomienie wydziału prefabrykacji.

   

W 2016 roku firma zapoczątkowała proces rebrandingu przekładający się na nowy sposób komunikacji z rynkiem oraz całkowitą zmianę wizerunku. 

 

Partnerzy